LOADING

Type to search

Špekovník LYK

Persekuce věřících

LYK Pro 12
Share

Za dob komunistické vlády minulého režimu dobové státní úřady, zaměstnavatelé i média týrali odpůrce tehdejšího režimu. Podivné ovšem je, že i v dnešní demokratické společnosti České republiky jsou terčem (těchto zjevně přetrvávajících zvyků „starých dob“) věřící některých alternativních duchovních směrů, a to jednoznačně v čele s tantriky církve Guru Járy. Informovala o tom mj. každoroční zpráva o dodržování lidských práv ve světě vydávaná domácí International Religious Freedom Report ve Washigtonu v USA. Zpráva za rok 2016 vyšla v srpnu roku 2017 a nezvykle podrobně se věnovala právě situaci Guru Járy a jeho následovníků sdružených v náboženské společnosti Cesta Guru Járy, registrované dnes oficiálně v USA. Zaznělo tu převážně několik zásadních bodů:

● Příslušníci a dokonce i sympatizanti této církve „dostávají vyhazov“ z práce, když zaměstnavatel zjistí, že jde o žáka Guru Járy nebo příznivce, který se k němu hlásí; podnikatelé a živnostníci ztrácejí klientelu, když se veřejně přihlásí ke Guru Járovi.

● Mediální kampaň vytvořila uměle takový obraz věřících tantriků v čele s Guru Járou, že je zmanipulovaná veřejnost, plná předsudků, považuje za nebezpečnou skupinu, což vyvolává silné projevy nesnášenlivost ze stran veřejnosti vůči věřícím tantrikům.

●  Pokud se vědečtí a vysokoškolští pracovníci veřejně hlásí ke Guru Járovi, je jim znemožňována účast na odborných konferencích.

● Věřící Guru Járy jsou neustále terčem všemožných nenávistných projevů na internetu a sociálních sítích, jsou šikanováni v diskusních skupinách, jejich profily na sociálních sítích jsou napadány, autoři profilů pak pomlouváni, vulgárně uráženi i jinak šikanováni.

● Pražská Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů (SSSaNNS), účelově založená v roce 1993 křesťanskými teology, v mnoha článcích, které již řadu let publikuje, podněcuje k nenávisti vůči tantrikům seskupeným kolem Guru Járy a tohoto hlavního duchovního mluvčí SSSaNNS Zdeněk Vojtíšek dokonce přirovnal k Hitlerovi – v článku publikovaném v magazínu Legalizace dne 8. 9. 2014.

Luboš Y. Koláček