LOADING

Type to search

Slasti a strasti spirituality

Fanatický katolický kněz tvrdí, že „Jóga je od Ďábla.“ Bohužel není sám…

LYK Pro 12
Share

Jen fanatický katolík, inspirovaný nesporně děsivou inkvizicí, může prohlásit: „Jóga je ďáblův nástroj!“ Tohle si totiž myslí, bohužel, praktikující třiašedesátiletý rakouský katolický kněz Gerhard Maria Wagner z Windischgarstenu. Jeho fanatismus je však bezbřehý, neboť totéž tvrdil o knihách J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi. A aby toho nebylo dosti, tak i velké světové katastrofy chápe jako Boží trest za vlažný odklon od „jeho“ katolické víry: například zničující hurikán v New Orleansu (2005). O pět let později zase vysvětluje zemětřesení na Haiti jako ,boží trest za kult voodo“.

Praktiky jógy vedou prý k tomu, že se člověk fixuje zcela na sebe a jen sotva se může modlit. „Jsem pevně přesvědčen o tom, že každá jóga je v základu satanistická,“ stojí ve farním listě, který byl v loňském roce rozeslán do 7 000 domácností v lineckém regionu. „Kdo ji praktikuje, otevírá se sám působení démonů,” tvrdí na oněch „farských“ stránkách Gerhard Maria Wagner. Namísto aby si uvědomil pozitivní zdravotní dosah, který měla jóga na miliony lidí za své tisícileté historie, podle zcela pomýleného G. M. Wagnera, který o dané problematice zjevně nic neví (nebo jen to, co se mu hodí), jsou prý cvičení jógy zakotvena ve světě duchů – což je absolutní nesmysl (tady si zmatený kněz zjevně plete duchovno s duchy). Ale dál: to podle faráře vede k tomu, že jsme jimi vtahováni do služby falešným bohům, modlám (jenomže nemůže být falešný Bůh, ten je přece jenom jeden, uctíván ovšem různými věřícími v rozličných formách – pokud o něco takového vůbec stojí).

Podle faráře Wagnera „spiritualita jógy nezná žádného osobního boha“. Jejím cílem je spuštění okultních (nezapomeňme ale, že „okultní“, znamená „skryté“ – nikoliv ďábelské) energií, kterými se ztrácí „já“. Nebezpečí takového trvalého ‚zapletení se‘ prý je velké, ohrožuje i ducha a může vést k posedlosti (a máme tu rétoriku inkvizitora). Kromě toho prý „…praxe jógy vynucuje (ani to není pravda) přijetí hinduistického učení,” tvrdí kněz, kterého někteří považují za šíleného a fanatického.

To všechno by mohl být malý lokální exces popleteného člověka, kterému by měl papež prostě odebrat svěcení. Však se také stalo, že když byl Gerhard Maria Wagner, od roku 1988 farář ve zmíněném Windischgarstenu, v roce 2009 nominován na světícího biskupa diecéze Linec, po masivních protestech na přijetí úřadu rezignoval. Farářem je ale dál, své názory nezměnil a namísto Kristovy (kterého by za jeho mnohé názory také jistě rád nechal upálit, kdyby měl tu moc) křesťanské lásky kolem sebe šíří zlobu a nenávist. Nejhorší ale že, že takových jedinců máme kolem sebe víc – a to dokonce i v naší demokratické zemi – České republice. Co se totiž nestalo? Či spíše – stalo:

Na jaře 2011 vyšla na veřejnost neopodstatněná obvinění, že mj.: „Guru sekty „Jóga v denním životě“, který se nazývá Paramhans svámí Mahéšvaránda, sexuálně zneužívá své žáky.” Zmíněný svámí Mahéšvaránda přitom působí v České Republice asi 30 let. S jeho neúnavným předáváním nauk o Světovém Míru a životě Jógy pro udržení fyzického, emocionálního a duševního zdraví, získal tisíce následovníků také v České Republice. Ti se sdružují v hnutí Jóga v denním životě.

Náhle se však, zcela nečekaně, objevila v českých médiích štvavá kampaň se zjevnou snahou svámího celoživotní snahy pro službu lidstvu oslabit; zároveň však také zničit aktivity „Jógy v denním životě“ a svámího celoživotní humanitární práci. Po této aféře opouští obrovské množství následovníků školu Jógy v denním životě a ti, kteří zůstávají, čelí velmi silným útokům ze strany veřejnosti. K tomu se samozřejmě přidaly „potrefené husy“ v podobě starších žen, které si na internetu stěžují, že na ně svámí nevhodně sahal („osahával“) při cvičení jógy, když je něco učil. Sáhl jím prý jakoby nechtěně na zadek nebo na prsa, ale ony hned poznaly jeho úmysl (bez komentáře)! Kdo někdy zažil cvičení jógy, tak ví, že učitel své žáky opravuje a tudíž se jich nemůže nedotýkat.

Do této doby stále nebyly předloženy platné důkazy svědků a nebyla vydána veřejná obžaloba, kterou by se zabývaly státní autority. Stigmata tohoto obvinění jsou stále přítomná a podvědomě působí na celý národ, který už nevěří učitelům a duchovním Mistrům východních nauk. Mise médií byla splněna. Ale proč?! Kdo za tímto neoprávněným excesem stojí…?!

Lektory Jógy v denním životě začali následně nepouštět do základních škol, kde si pronajímali tělocvičny a čas od času i u nás přitvrdí nějaký fanatický křesťanský kněz tvrzením, že jóga je od ďábla, že v meditaci (které křesťané říkají rozjímání a praktikují ji taky) se člověk otevírá démonům a Satanovi a podobnými žvásty. K Wagnerovi se nedávno přidal další rakouský kněz, snad jeho zanícený žák, páter Kodet (hvězda TV NOE).

S Wagnerovým myšlením se naštěstí většina další kněžích neztotožňuje, ani biskupství nemá pocit, že by se věřící, kteří praktikují jógu, dopouštěli něčeho proti Bibli.

„Stojí za tím archaické strachy. Kdo mluví o satanismu, cítí jej možná sám v sobě. Že něco v naší společnosti působí démonicky, není ale tak úplně jen vycucáno z ruky. Vezměte si aktuální boom jógy: Ten přece ukazuje, jak jsme v naší kultuře vystaveni takřka démonickému tlaku, od něhož se snažíme osvobodit uvolňovacími technikami…” vyjádřil se k této věci teolog Wilhelm Achleitner, který sám vede kurzy cvičení jógy.

Před časem tedy papež – Benedikt XVI. – stáhl návrh na jmenování Wagnera biskupem. Právě kvůli jeho fanatickým názorům se zvedla vlna odporu z řad věřících. Doufejme tedy, že se blýská na lepší časy. I u nás…?!…

 

Mgr. Luboš Y. Koláček

(autor, kromě předchozího úspěšného studia filozofie na brněnské filozofické fakultě MU, letos dokončil pětileté studium pilotního oboru „Jóga a jógová terapie, Indická filozofie. Speciální „TV“ na FTVS Karlovy univerzity v Praze)

 

 

Next Up